Niski koszt wcześniejszej spłaty jako naturalne wynagrodzenie banku za obsługę klienta

Niektóre banki narzucają prowizje za wcześniejszą spłatę. Dlaczego to zgodne z prawem? Po prostu bank ponosi pewne koszty rozpatrzenia wniosków, na utrzymanie infrastruktury technicznej do udzielania zobowiązań. Największy zarobek banku wynika z możliwie najdłuższej obsługi kredytu gotówkowego. Najczęściej prowizję stosuje się tylko w początkowym okresie. Pytanie, czy zawsze opłaca się dokonywanie nadpłat? Niekoniecznie, ponieważ na rynku kredytów gotówkowych, szczególnie średnio i długoterminowych udzielanych na kilka lat występuje luźna polityka monetarna (niskie stopy procentowe), co łączy się również przez czynniki gospodarcze z dość wysoką inflacją. Przy wysokiej inflacji spłacasz praktycznie każde zadłużenie nieco taniej w realnych wartościach i to rok do roku. W takim układzie lepiej spłacać kredyt regularnie, aż do końca obowiązywania umowy, bo ostatecznie i tak wyjdziesz na tym interesie dość dobrze i to bez specjalnego nadwyrężenia budżetu. Zamiast wcześniejszej spłaty optymalizuj koszty dłuższego kredytu konsumpcyjnego refinansowaniem, np. w innej placówce. To metoda spłaty droższego kredytu gotówkowego tańszym. Banki przecież regularnie uruchamiają oferty promocyjne.

Wcześniejsza spłata potwierdzona w konkretnym, ustawowym terminie

Wszystkie sprawy dotyczące wcześniejszej spłaty zobowiązania bank musi rozliczyć w przeciągu 14 dni. To ważny termin, w którym powinieneś otrzymać potwierdzenie zakończenia współpracy.

Jesteś obywatelem innego kraju i chciałbyś zaciągnąć kredyt w Polsce? Dzięki portalowi 17banków.com będzie to o wiele łatwiejsze - wejdź na www.17bankow.com/ranking-kredytow-gotowkowych/artykul/645/kredyt-gotowkowy-dla-pracujacych-za-granica-co-warto-wiedziec-o-takiej-ofercie