Categories :

Wybór korzystnej lokaty bankowej

Jeśli uda nam się odłożyć jakąś sumę środków, możemy je przechowywać na koncie, czy nawet w domu, aby gdy nadarzy się w przyszłości potrzeba lub okazja je wykorzystać. Możemy od razu też zaplanować ich przeznaczenie na konkretny cel. Jednak te wszystkie czynności warto połączyć z inwestowaniem, na przykład w lokatę bankową. Dlaczego akurat lokata? Powiedzmy sobie od razu, że lokata nie przyniesie jakichś dużych zysków, jakie na przykład może przynieść inwestowanie giełdowe. Jednak niepodważalna cechą lokaty bankowej jest to, że jest to sposób inwestowania bardzo bezpieczny, nie wspominając już o zabezpieczeniu środków zgromadzonych na lokacie przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dzięki temu możemy być praktycznie pewni, że wpłacone środki oraz zysk w postaci odsetek otrzymamy po określonym czasie z powrotem. Ponadto zaleta lokaty bankowej jest też to, że nie musimy w zasadzie zajmować się właściwym inwestowaniem naszych środków, gdyż tym zajmuje się już bank. Warto jednak wiedzieć, w którym banku nasze środki najlepiej ulokować.

Jaka lokatę warto wybrać?

Przy wyborze lokaty należy kierować się różnymi kryteriami. Do podstawowych kryteriów, na jakie zwracamy uwagę, to oczywiście te, które wpływają na to, jak wysoki zysk otrzymamy z lokaty. Najważniejszym zaś z nich jest oprocentowanie lokaty. To ten czynnik bezpośrednio określa, jak wysokie będą zyski z lokaty. Ważne są jednak jeszcze inne aspekty, takie, jak rodzaj oprocentowania oraz częstotliwość kapitalizacji odsetek. Rodzaj oprocentowania warunkuje, jak będzie się zachowywało oprocentowanie, jeśli nastąpią zmiany wysokości stóp procentowych. Wysokość oprocentowania jest generalnie zależna od wysokości stóp procentowych, ale od tego, jaki będzie jego rodzaj, zależeć będzie, czy oprocentowanie będzie zależne od zmiany wysokości tych stóp w trakcie trwania lokaty. Przy oprocentowaniu stałym sytuacja jest dość klarowna. Kiedy zakładamy lokatę, to posiada ona konkretna wartość oprocentowania i bez względu na to, czy następują zmiany stóp procentowych, czy też nie, ta wartość cały czas obowiązuje. Jeśli zaś posiadamy lokatę z oprocentowaniem zmiennym, to nasze zyski pewnym stopniu będą zależeć od tego, czy i jak oprocentowanie będzie się zmieniać w trakcie trwania lokaty. Jeśli w takim przypadku stopy procentowe zostaną obniżone, zarobimy mniej. Z drugiej jednak strony, możliwy jest również scenariusz odwrotny, czyli podwyżka stóp procentowych. W takiej sytuacji oprocentowanie oczywiście wzrośnie, a my zyskamy więcej. Kolejna kwestia to to, jak często następuje kapitalizacja odsetek. Im częściej, tym lepiej, ponieważ wraz z każdą kapitalizacja odsetki są dopisywane do podstawowego kapitału, od którego naliczane są odsetki kolejne.

Czas trwania lokaty

Warto mieć świadomość, że zysk to nie wszystko i bardzo ważny jest na przykład wybór odpowiedniego czasu trwania lokaty. Generalnie możemy wyróżnić lokaty krótkoterminowe, kwartalne, średnioterminowe półroczne) oraz długoterminowe. Generalnie jednak chodzi o to, aby lokata była dostosowana do czasu, kiedy będziemy chcieli podjąć pieniądze. Jeśli przewidujemy, ze będzie to na przykład kilka miesięcy, najlepiej wybrać lokata taka, jak choćby kwartalna, gdyż środków nie można bez utraty odsetek pobrać przed jej zakończeniem. Lokata długoterminowa jest zaś dobrym rozwiązaniem, jeśli nasze środki są wolne przez dłuższy czas.