Categories :

Długość trwania lokaty bankowej

Jak powszechnie wiadomo zdeponowanie środków pieniężnych na lokacie bankowej może odbywać się na różnego rodzaju okres czasu. Jest to głównie uzależnione od warunków, które proponują banki. Ze względu na to, że coraz większa ilość osób zaczęła interesować się tego rodzaju usługami bankowymi, instytucje finansowe poczęły dopasowywać warunki do potrzeb klientów. Dzięki temu właśnie istnieje możliwość wyboru długości trwania umowy o dodatkowy rachunek bankowy, na którym znajdowały się będą zdeponowane pieniądze. Zazwyczaj okres ten najkrócej może trwać jeden dzień, tydzień, kilka tygodni a najdłużej nawet do kilku lub kilkunastu lat. Okres trwania lokaty bankowej ma ogromne znaczenie, w szczególności pod takim względem, iż nie ma możliwości wcześniejszej wypłaty pieniędzy, niż przez upływem jej trwania. W związku z tym należy się odpowiednio zastanowić nad tym, jaki okres deponowania będzie najlepszym rozwiązaniem, aby nie zrywać wcześniej umowy i tracić cennych odsetek.

Lokaty krótkoterminowe

Wybór okresu deponowania środków pieniężnych jest bardzo znaczący, ponieważ od niego właśnie zależy wysokość uzyskanych odsetek. W dzisiejszych czasach banki proponują wiele rozwiązań jeżeli chodzi o lokaty krótkoterminowe. Do tego rodzaju lokat zalicza się wszystkie te, których okres nie przekracza jednego roku. W obecnych ofertach można znaleźć lokaty bankowe, które mogą być zawierane na jeden dzień, jeden tydzień, czy też kilka miesięcy. W zależności od swoich potrzeb i możliwości można zdecydować się na taką lokatę, która aktualnie jest dla nas najkorzystniejszym rozwiązaniem. Warto zaznaczyć, iż lokaty jednodniowe mogą być bardzo opłacalne, ponieważ umożliwiają one skorzystanie z opcji uniknięcia podatku od zysków kapitałowych. Jeżeli kwota odsetek nie będzie wyższa niż 2,49 złotych danego dnia, to nie odprowadza się podatku do skarbu państwa. Dzięki temu właśnie mimo, iż zyski dzienne są małe, istnieje możliwość zgromadzenia większej sumy pieniędzy niż w przypadku założenia lokaty na dłuższy okres czasu.

Lokaty długoterminowe

Za lokaty długoterminowe uznaje się lokaty bankowe, które zostały zawarte na okres dłuższy niż jeden rok czasu. Banki oferują lokaty 12-miesięczne, 2 lub 3 letnie, a nawet zawierane na okres 5 czy 10 lat. Oczywiście wszystkie z nich są przeznaczone dla odpowiedniej grupy klientów. W zależności od tego jakimi środkami dysponujemy i przez jaki okres czasu mogą one zostać zdeponowane, na taki okres należy podpisać umowę lokaty bankowej. Należy zaznaczyć tutaj, iż lokaty długoterminowe, a w szczególności takie, które trwają powyżej 3 lat mogą okazać się niekorzystane. Wszystko zależy od stanu w jakim znajduje się gospodarka państwa, ponieważ właśnie od niej jest uzależniona wysokość oprocentowania. Przy zakładaniu lokaty bankowej może ona wydawać się bardzo atrakcyjna, jednak z biegiem lat może okazać się, że sytuacja zmieni się na tyle, iż wysokość odsetek będzie znikoma. W takiej sytuacji pieniądze będą nieodstępne przez długi okres czasu a ponadto nie przyniesie to oczekiwanych efektów.