Categories :

Lokaty w walutach obcych.

Lokata walutowa i jej oprocentowanie.

Wiele osób decyduje się na założenie lokaty w walucie obcej, ale czy jest ona tak naprawdę opłacalna? Spróbujmy sie temu przyjrzeć dokładniej. Odkąd Polska jest w Unii Europejskiej mamy możliwość zarabiania pieniędzy w walutach obcych. Wielu Polaków obecnie pracuje za granicą, tam mieszka i tylko w taki sposób może oszczędzać pieniądze. Przez internet również zarabia się w obcej walucie. Warto pomnażać swoje oszczędności bez względu na to, gdzie aktualnie mieszkamy. Jeżeli chcemy, aby oprocentowanie naszej lokaty było wyższe jeżeli jest to lokata w obcej walucie musimy oddać swoje pieniądze do konkretnej instytucji finansowej. Na wyższe oprocentowanie możemy liczyć jedynie wtedy, kiedy zdeponowane pieniądze będą kwotą co najmniej tysiąca jednostek waluty. Jak widać im więcej wpłacimy na lokatę tym więcej uda nam się zarobić.

Czy można zamknąć lokatę w obcej walucie przed czasem?

Każdą lokatę można zamknąć przed czasem. Kwestia tylko tego jaka będzie za to kara i ile pieniędzy przez takie posunięcie stracimy. W przypadku lokaty walutowej, jeżeli zdecydujemy się zerwać umowę przed czasem musimy zdawać sobie sprawę z tego, że całkowicie utracimy zgromadzone odsetki, jeżeli zamkniemy lokatę w ciągu miesiąca od jej otwarcia. Po czasie jednego miesiąca jeżeli zamkniemy lokatę walutową stracimy jedynie 0,05% oprocentowania w skali roku. Trzeba o tym wiedzieć, bo jeżeli zdarzy się nieplanowana sytuacja i naprawdę przyjdzie nam zamknąć lokatę walutową warto poczekać ten jeden miesiąc, jeżeli sytuacja nie jest na ostrzu noża. W przypadku jeżeli nasza lokata została założona w CHF nasze oprocentowanie będzie wynosiło zero. Wysokość oprocentowania, a także czas trwania lokaty walutowej są uzależnione od tego w jakiej walucie lokata zostanie otwarta. Kwota minimalna na lokacie powinna być wpłacona w złotówkach, ale jako równowartość sumy żądanej przez bank. Kwota w złotówkach zostanie przeliczona na walutę obcą zgodnie z aktualnym kursem danej waluty w Narodowym Banku Polskim. Po tym jak już lokata zostanie założona nie ma możliwości, aby dopłacić do lokaty kolejnej sumy pieniędzy. 

Gwarancja oszczędności w lokatach walutowych.

Nasze oszczędności jakie zostały ulokowane na lokacie walutowej są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Daje nam to gwarancję, że jeżeli upadnie bank w jakim mamy lokatę możemy liczyć na zwrot naszych pieniędzy. Z lokatami walutowymi wiąże się większe ryzyko i należy się z nim liczyć, jeżeli zdecydujemy się na taki sposób oszczędzania. Kursy walut ciągle sie zmieniają i można przez to stracić lub zyskać na lokacie. W momencie zakończenia lokaty jeżeli waluta będzie wyższa niż w dniu, kiedy zakładaliśmy lokatę otrzymamy mniej pieniędzy. W sytuacji odwrotnej, kiedy w dniu zakończenia lokaty kurs waluty obcej będzie wyższy niż w dniu, kiedy zakładaliśmy lokatę uda nam się na takim przedsięwzięciu zarobić.