Categories :

Kredyt gotówkowy – wady i zalety.

Kredyt gotówkowy to jeden ze sposobów na sfinansowanie nieprzewidzianych wydatków, albo wydatków na które nie udało nam się wcześniej odłożyć pieniędzy. Kredyt gotówkowy ma jednak swoje wady i zalety, które warto poznać zanim zdecydujemy się z niego skorzystać.

Zalety kredytu gotówkowego.

Kredyt gotówkowy to najszybszy sposób na pozyskanie dodatkowej gotówki. Kredyt gotówkowy można uzyskać zarówno na niezbyt wysoką kwotę potrzebną na zakup świątecznych prezentów jak również na kwotę wysoką na zakup mieszkania. Maksymalna kwota kredytu uzależniona jest od zdolności kredytowej. Zdolność kredytową kredytobiorcy wylicza bank na podstawie złożonych dokumentów i danych zawartych w Biurze informacji Kredytowej BIK. Bank nie wnika w to na co chcemy przeznaczyć pieniądze z kredytu. Dla banku najważniejsza jest terminowa spłata rat. Dlatego też kredyt możemy wykorzystać na zakup samochodu, wakacyjny wyjazd, zakup mieszkania, czy też spłatę innych zobowiązań. Kredyt gotówkowy jest produktem finansowym stosunkowo łatwo dostępnym, również formalności nie są skomplikowane. Poza tym wniosek do banku możemy złożyć również przez internet, a więc nie tracimy czasu na wizytę w stacjonarnej placówce. W niektórych bankach decyzję kredytową otrzymamy już w ciągu kilkunastu minut, nie musimy czekać i martwić się czy w ogóle kredyt otrzymamy. Jeśli zdolność kredytowa nam na to pozwala to kredyt gotówkowy może być naprawdę wysoki, a jego spłata rozłożona na długi okres, według naszych potrzeb i możliwości. Dużą zaletą kredytu gotówkowego jest również możliwość skorzystania z tak zwanych wakacji kredytowych. Jest to krótka przerwa w spłacie kredytu trwająca zazwyczaj od jednego do trzech miesięcy. Warto z niej skorzystać w przypadku, gdy mamy inne niespodziewane wydatki i nie jesteśmy w stanie spłacić miesięcznej raty.

Wady kredytu gotówkowego.

Kredyt gotówkowy nie jest rozwiązaniem tanim. Dlatego warto zwrócić uwagę na wszelkie opłaty, prowizje, odsetki, wysokość ubezpieczenia i inne opłaty okołokredytowe. Poza tym niespłacanie rat w terminie będzie się wiązać z dodatkowymi kosztami na przykład za wysłanie monitu. Warto więc dbać o terminowa spłatę rat i budować sobie wiarygodną historię kredytową.