Categories :

Lokata to świetny sposób na oszczędności

Lokaty bankowe są jednymi z najczęściej wybieranych instrumentów finansowych przez Polaków. Zawdzięczają to swojej pewności, niemal całkowitemu brakowi ryzyka, oraz łatwości ich założenia. Chcąc złożyć pieniądze na lokacie wystarczy wizyta w banku i zlecenie. Nie musimy obserwować indeksów giełdowych, psuć sobie nerwów sytuacją przedsiębiorstw i ciągle zamartwiać się, czy nasza inwestycja na giełdzie przyniesie zysk, czy też nie. Na lokacie bankowej po prostu wpłacamy pieniądze i czekamy na zysk, który uzyskamy po jej zakończeniu. Ale zaraz, zaraz. Czy to takie proste? Czy nie istnieją jakieś szczególne przypadki lokat bankowych? Oczywiście, że istnieją. Oto kilka z nich.

Lokata długoterminowa.

Lokata długoterminowa jest jednym z najczęściej wybieranych rodzajów lokat bankowych. W jej przypadku zostawiamy na lokacie w banku pewną kwotę pieniędzy na dość długi czas. Dzięki temu odsetki są całkiem wysokie, ale też nie możemy wcześniej wypłacić naszych pieniędzy. Gdybyśmy to zrobili – stracilibyśmy niemal wszystkie odsetki. Brak wygody w przypadku takich lokat sprawił, że powstało wiele innych typów lokat, na których zasady są znacznie zmienione.

Istnieją także lokaty krótkoterminowe, na których czas umowy jest znacznie krótszy. Jest to na przykład pół roku. Przez taki okres dużo łatwiej jest nam wytrzymać bez danej kwoty, niż przez kilka lat. Oczywiście idzie za tym także zmniejszenie procentu, jaki możemy na takiej lokacie zarobić. Od nas tylko zależy, co uznamy za bardziej opłacalne. Są także lokaty progresywne. W przypadku takiej lokaty pieniądze możemy wypłacić w każdej chwili, nie tracąc przy tym zarobionych już odsetek, które co miesiąc są dodawane do naszego konta. Minusem takiej lokaty jest to, że oprocentowanie jest tutaj rosnące. Początkowo jest niskie, by wzrastać z kolejnymi miesiącami. Wydaje się to swoistym wypośrodkowaniem zysków i strat związanych z krótszym okresem trwania lokaty. Zawsze też wiemy, że możemy w razie takiej konieczności wypłacić pieniądze i nie stracimy na tym tak wiele, jak w przypadku zwykłej lokaty.

Zaryzykuj!

Inne przykłady lokat to chociażby lokata strukturyzowana. Lokata ta pozwala poczuć nam nieco adrenaliny. Gdy wpłacamy na nią pieniądze – część z nich jest inwestowana na przykład na giełdzie (zwykle około 20%), druga część zaś (80%) przekazywana jest na zwyczajną lokatę. Dzięki temu w razie porażki tracimy tylko owe 20%, a zarobione przez resztę naszego kapitału odsetki powinny pokryć naszą stratę. Jeśli jednak inwestycje się powiodą – możemy zyskać więcej niż na tradycyjnej lokacie. Jest więc ryzyko, ale jest i duża szansa zysku.