Categories :

Najlepsze lokaty

Lokaty bankowe możemy podzielić na bardzo wiele lokat w zależności od czasu, funkcjonowania, możliwości zarobków oraz wypłat. Dobranie tej odpowiedniej nie jest jednak takie proste jak mogłoby się wydawać. Najlepsze lokaty to nie tylko wysokie oprocentowanie, ale również możliwości na które zwykle nie zwracamy swojej uwagi. Szczegóły również są bardzo ważne i niekiedy podpisujemy umowę zanim wszystko dokładnie doczytamy do samego końca. Patrząc na lokaty terminowe warto się dowiedzieć jak wygląda wcześniejsze zakończenie lokaty – czy dostajemy to co nasza lokata zarobiła, czy możemy odebrać tylko to co wpłaciliśmy, a czasami musimy zapłacić karę za zerwanie umowy z bankiem. Wszystkie te informacje znajdziemy na stronach internetowych ale możemy o nie zapytać w placówce.

Kiedy czas na oszczędzanie

Produkt taki jak lokaty bankowe nie zniknie z banków z dnia na dzień. Kiedy zatem wpłacić swoje oszczędności na lokatę? Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie kiedy będziemy potrzebować zaoszczędzonych pieniędzy. To pomoże nam ustalić, czy w ogóle opłaca nam się z tej oferty korzystać. Dzisiaj najlepsze lokaty to zarówno długoterminowe jak i krótkoterminowe propozycje. Wszystko zależy od dokładnych szczegółów oraz naszych oczekiwań, które jak wiadomo każdy ma inne. Większość banków od stycznia 2014 roku proponuje lokaty na bardzo wygodnych warunkach. Oprocentowanie lokat wynosi od 4 procent do 5 procent (tutaj zwykle mamy oferty specjalne). Jednak 4 proc. jest czymś, czego długo szukać nie będziemy.

Jak działa lokata

Wpłacamy na naszą lokatę kwotę. Niech będzie to standardowe 1000 złotych, czyli wymagane minimum w większości bankach. Teraz wybieramy czas lokaty. Przy oprocentowaniu naszego produktu w wysokości 4procent, po 3 miesiącach odbierzemy z naszej lokaty 1000 zł plus 40 zł za każdy miesiąc (i tu warto zwrócić uwagę, czy odsetki naliczane są co miesiąc, co dwa, czy dopiero pod koniec terminu lokaty). Zatem da to nam 1120 złotych – lokata zarobiła 120 zł. W przypadku lokat 6-cio miesięcznych, nasz zarobek będzie wynosił aż 240 zł. Czy zatem warto inwestować w czas? Jeśli pozwala nam na to sytuacja finansowa, jak najbardziej. Rzadko kiedy trafimy na wysokie oprocentowanie w przypadku lokat kilkuletnich.

Opłacalne oszczędzanie

Wybranie lokaty jak widzimy jest skomplikowane, ponieważ musimy brać pod uwagę bardzo wiele różnych czynników. Niezależnie od tego, czy wybierzemy lokatę na 3 miesiące, czy dwa lata musimy zwracać uwagę na szczegóły. Przecież chodzi o nasze pieniądze! Warto wiedzieć jak lokata funkcjonuje i czym się różni od innych. Kalkulator na pewno nam się przyda do wykonania wszystkich obliczeń – łatwo sprawdzimy ile możemy wyciągnąć z naszej lokaty po wybranym przez siebie czasie. Doinformujmy się zatem w bankach co możemy zrobić z naszymi oszczędnościami. W zależności od kwoty doradcy zaproponują nam różne rozwiązania.